• OSEMKA PAMIĘTA

   OSEMKA PAMIĘTA

   07.11.2022 09:31
   W piątek 28 października tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie z klasy 6a wraz nauczycielką historii Elżbietą Wasielą udali się na cmentarz parafialny w Oświęcimiu, aby w imieniu wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły zapalić symboliczne znicze pamięci na grobach żołnierzy poległych podczas pierwszej i drugiej wojny światowej oraz podczas walk o granice w latach 1918-1921. Każda taka wizyta jest okazją do  przypomnienia sylwetek zwykłych ludzi, którzy uczestniczyli w wielkich wydarzeniach historycznych i wykazali się wielką odwagą i poświęceniem dla dobra ogółu.
   „Nie umiera ten kto trwa w pamięci żywych” ks. Jan Twardowski
    

   >>>klik w zdjęcie

  • „ÓSEMKA” PAMIĘTA O TYCH, KTÓRZY ODDALI ŻYCIE ZA WOLNĄ POLSKĘ

   „ÓSEMKA” PAMIĘTA O TYCH, KTÓRZY ODDALI ŻYCIE ZA WOLNĄ POLSKĘ

   18.11.2021 17:09

   Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w programie IPN „Pamięć Pokoleń” w ramach, którego opiekujemy się dwoma żołnierskimi grobami znajdującymi się na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu. Są to grób – pomnik żołnierzy poległych podczas pierwszej i drugiej wojny światowej oraz symboliczna mogiła żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Oświęcimskiego Alojzego Banasia ps.”Zorza” i Bronisławy Kubistówny ps.”Niusia”, młodych ludzi rozstrzelanych przez Niemców w KL Auschwitz w styczniu 1943 roku. W piątek 29 października tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie z klasy 7b wraz nauczycielką historii Panią Elżbietą Wasielą odwiedzili groby naszych bohaterów i w imieniu wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły zapalili znicze i złożyli biało – czerwone wiązanki kwiatów, aby w ten sposób oddać hołd i dać wyraz naszej pamięci o wszystkich żołnierzach, którzy zginęli walcząc o wolność naszej Ojczyzny.  

  • HISTORYCZNY WOLONTARIAT OPIEKI NAD GROBAMI ŻOŁNIERZY

   HISTORYCZNY WOLONTARIAT OPIEKI NAD GROBAMI ŻOŁNIERZY

   18.11.2021 16:57

   Mamy wiele powodów do dumy z uczniów naszej szkoły. Ale szczególnie cieszy, gdy wielu z nich mimo obowiązków szkolnych i wyczerpujących treningów sportowych angażuje się jeszcze w wolnym czasie w wolontariat i bezinteresownie pracuje. Przykładem tego jest kilkoro uczniów z klas siódmych, którzy zgłosili się do całorocznej opieki nad grobami żołnierzy w ramach szkolnego wolontariatu historycznego. Wśród nich są pływacy z klasy 7b: Adrian Saternus, Janek Szlachcic, Mikołaj Szymański i Michał Wołpiuk, których wsparł także Wiktor Skiba. Chłopcy w sobotę poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych starannie uporządkowali i przyozdobili kwiatami symboliczny grób żołnierzy AK, młodziutkiej Bronisławy Kubistówny i jej starszego kolegi i dowódcy Alojzego Banasia.

   -„Niusia”, „Zorza” Wasze poświęcenie nie poszło na marne.

   Młodzież z „ósemki” pamięta o Was.

    

    

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 8 w Oświęcimiu
    • 33 842-39-54
    • ul. Słowackiego 41 32-602 Oświęcim Poland
    • Kierownik gospodarczy 33 841 17 60 Kierownik hali sportowej 33 841 17 61 e-mail do kierownika hali: halasportowa@sp8oswiecim.edu.pl Pedagog/psycholog 33 841 17 62 Intendentka 33 841 17 63
  • Galeria zdjęć

    brak danych