• MIĘDZYNARODOWA WYMIANA UCZNIOWSKA OŚWIĘCIM – BREISACH

• 18.10.2022 10:18
        • W dniach od 6 - 13 października mieliśmy przyjemność gościć rówieśników z Gimnazjum im. Martina Schongauera z Breisach. Naszych gości zabraliśmy miedzy innymi głęboko pod ziemię – do kopalni Quido w Zabrzu. Pokazaliśmy im nasze góry – w Zakopanem przeszliśmy z Harendy na Gubałówkę. Oczywiście nie zabrakło też Krupówek. Zwiedziliśmy wspólnie Kraków, głównie dzielnicę Kazimierz oraz stare miasto. W Muzeum Galicja spotkaliśmy się z ocalałą, która opowiedziała swoją historię z czasów II Wojny Światowej. Było to bardzo emocjonalne wydarzenie. Wzięliśmy również udział w warsztatach zatytułowanych „Dzieci o Holokauście – wczesne świadectwa 1944-1948”, które miały miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Uczniowie z Niemiec odwiedzili miejsce pamięci Auschwitz – Birkenau oraz uczestniczyli w warsztatach pt. „Historia zapisana w przedmiocie”. Wspólnie zobaczyliśmy zabytkową synagogę w Oświęcimiu i poznaliśmy jej historię. Wrażeń i uśmiechu nie zabrakło podczas pobytu w Energylandii oraz w Parku Iluzji. Niedzielę rówieśnicy z Polski i Niemiec spędzili z polskimi rodzinami, próbowali polskiej kuchni oraz poznawali nasze zwyczaje.

Wymiana uczniowska odbyła się kolejny raz. Spotkania te przyczyniają się do wzmacniania naszej przyjaźni. Pokazują, że młodzi ludzie z Polski i z Niemiec mają mnóstwo wspólnych tematów i zainteresowań oraz chcą i potrafią o nich dyskutować. Poza tym, chcą się wspólnie bawić i zawierać przyjaźnie. A to zostaje na długie lata, podobnie jak udoskonalenie umiejętności językowych.

Żal było się rozstawać, ale ciąg dalszy nastąpi w czerwcu, gdy udamy się z rewizytą do Breisach. Tak bogaty i urozmaicony program mogliśmy realizować dzięki wsparciu finansowemu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

• Nasi uczniowie w Igrzyskach Historycznych 2022

• 26.09.2022 22:43
        • W niedzielę 25 września w Muzeum Zamek w Oświęcimiu odbył się finał konkursu Igrzyska Historyczne 2022, który został wznowiony po przerwie spowodowanej pandemią. I podobnie jak w 2019 roku uczniowie naszej szkoły spisali się znakomicie.

Piłkarz z klasy 7a Mikołaj Lorek został laureatem I miejsca w kategorii klas 7-8, a pływaczki z klasy 6a Karolina Jodłowska i Magdalena Działach zostały laureatkami wyróżnienia w kategorii klas 4-6.
          W konkursie uczestniczyli uczniowie z 6 szkół podstawowych z miasta i powiatu oświęcimskiego. Finaliści w poszczególnych rundach odpowiadali na pytania ustnie lub pisemnie, rozpoznawali na grafikach pieczęcie i dokumenty, wykonywali interaktywne zadania na czas.
          Jury w składzie: dr hab. Bożena Czwojdrak, profesor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, wice prezydent miasta Oświęcimia Krzysztof Kania, przedstawiciel Klubu Oświęcimska Starówka Tadeusz Firczyk czuwali nad prawidłowymi odpowiedziami i punktacją konkursu.
          Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowywali się do konkursu i wzięli udział w eliminacjach.
          Opiekę nad konkursem, którego celem jest popularyzowanie historii Oświęcimia wśród dzieci i młodzieży sprawowała pani Elżbieta Wasiela.

Więcej o konkursie na stronie Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

• Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas 4-7

• 23.08.2022 09:40
        • 24 czerwca oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Podczas uroczystości zostały wręczone świadectwa wyróżniające oraz nagrody w konkursach.
          To teraz czas na zasłużone i bezpieczne wakacje!!!
        • Pożegnanie klas ósmych

• 23.08.2022 09:35
        • 23 czerwca 2022 roku z murami naszej szkoły pożegnały się klasy ósme. W czasie uroczystości zostały wręczone statuetki najlepszy z najlepszych oraz wyróżnienia za wyniki w nauce. Dla wszystkich był to bardzo wzruszający moment, życzymy naszym absolwentom dalszych sukcesów.
        • Wycieczka do Berlina

• 06.07.2022 21:50
        • W dniach 8-10 czerwca odbyła się pierwsza wycieczka międzyszkolna do Niemiec. Uczestnikami były szkoły: SP1,7 oraz 8. Zwiedzanie zaczęliśmy od miasta Poczdam i pięknego zespołu pałacowego Sanssouci, który jest najważniejsza atrakcją tego miasta. Następnie udaliśmy się do Pałacu Cecilienhof w Nowym Ogrodzie. Miejsce to odegrało wyjątkowa rolę po zakończeniu II wojny światowej. To właśnie w tym miejscu odbyła się konferencja Poczdamska na którą przybyli szefowie mocarstw: USA, Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii.
          Dzień drugi spędziliśmy w Berlinie. Spacer po mieście rozpoczęliśmy od wizyty przy murze berlińskim - East Side Galery. Następnie udaliśmy się na Plac Poczdamski, gdzie mieliśmy okazję podziwiać nowoczesne Sony Centre- konstrukcje ze szkła i stali. Odwiedziliśmy największy pomnik ofiar holocaustu. Zobaczyliśmy Reichstag (siedziba parlamentu) oraz Bramę Brandenburską. Spacerując wzdłuż alei Unten den Linden ( Pod Lipami) dotarliśmy na Bebel Platz (Platz Bebela), skąd podziwialiśmy najstarszy uniwersytet Humbolta, operę narodową oraz bibliotekę uniwersytecką. Stamtąd poszliśmy w kierunku Aleksanderplatz ( plac Aleksandra) , zostawiając za plecami Berliner Dom (katedrę berlińską)  oraz wyspę muzeów. Ze znajdującej się tam wieży telewizyjnej, z wysokości 200 metrów podziwialiśmy rozległą panoramę całego Berlina. Ten dzień był bardzo intensywny. Spacerując po Berlinie pokonaliśmy ponad 12 km.
          W ostatni dzień wycieczki wyruszyliśmy do wyczekiwanego przez naszych uczniów Tripical Island (Wyspa Tropikalna), gdzie mieliśmy okazję zobaczyć największy zadaszony las tropikalny świata oraz morze południowe. W lagunie Bali zażyliśmy kąpieli w wodzie o temp 32 stopni.
          Wycieczka bardzo się udała a młodzież w pełni zintegrowała.