• 21.02.2022 22:17
        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat.

Dbajmy o nasz  polski  język !!!!

Joanna Maciejowska
          Jolanta Paluch

• W ŚWIECIE LEMA

• 21.02.2022 22:17
        • Stanisław Lem był najważniejszym polskim pisarzem powojennym. Był wielkim wizjonerem. Wiele jego wizji sprawdziło się, sprawdza się lub dopiero się sprawdzi. Był twórcą wszechstronnym - zajmował się nie tylko literaturą, ale także filozofią, medycyną, techniką, fizyką, futurologią. Fascynacja przyszłością zaowocowała wieloma dziełami w nurcie fantastyki naukowej, w których polski pisarz ukazywał m.in. niewiarygodny rozwój technologii i opisywał spotkania z istotami pozaziemskimi. Jego utwory przetłumaczono na 40 języków; do dziś są one uznawane za perły światowej literatury. Najpopularniejsze dzieła: „Bajki robotów”, „Solaris”, „Cyberiada”, „Austronauci”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Opowieść o pilocie Pirxie”, „Powrót z gwiazd”.

Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku. Oto jak Stanisław Lem przewidział przyszłość, w której żyjemy.

Kilka z najbardziej niezwykłych przepowiedni Lema

E-booki i tablety - Stanisław Lem to prawdopodobnie pierwszy autor science fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już  w powieści "Powrót z gwiazd", W tej samej powieści Lem przewidział również popularność audiobooków, choć sam wolał nazywać je lektonami.

Joanna Maciejowska
          Jolanta Paluch

• PARADA PINGWINÓW

• 21.02.2022 22:16
        • Uczniowie klas 1b, 2a i 3b wzięli udział w warsztatach promujących czytelnictwo „Parada Pingwinów”. Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną Filia w Oświęcimiu.

Uczniowie poznali różne gatunki pingwinów, ich zachowanie i miejsca, w których występują. Zaprzyjaźnili się z literackimi i filmowymi pingwinimi bohaterami. Spotkanie online rozwijało wrażliwość przyrodniczą i ekologiczną dzieci oraz kształtowało kreatywność plastyczną (uczniowie wykonali pingwinki z rolek i kolorowego papieru ).

• SZCZĘŚLIWY ŚWIAT MUMINKÓW

• 21.02.2022 22:16
        • 12.01.2022r. klasy1b, 2a, 2b i 3a uczestniczyły w ramach promocji czytelnictwa w zajęciach literacko – plastycznych "Szczęśliwy świat Muminków" przeprowadzonych przez panią Marzenę Tadeusz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filia w Oświęcimiu.

Zajęcia przybliżyły dzieciom twórczość Tove Jansson. Wprowadziły młodych czytelników w bajkowy świat Muminków, który uczy wrażliwości, otwartości i zaangażowania. Uczniowie w części warsztatowej uruchomili swoją kreatywność i wykonali torebkę dla Mamusi Muminka. W następnym dniu  w bibliotece szkolnej przeżywała swój renesans półka z książkami fińskiej pisarki.

J.Paluch

• Sowa mądra głowa

• 21.02.2022 22:19
        • Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 2a i 3b, wraz z wychowawcami, brali udział w zajęciach literacko-plastycznych online pt. „Sowa mądra głowa”. Warsztaty zostały przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie Filia
          w Oświęcimiu.

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z sowami - mitologicznymi, literackimi i filmowymi bohaterami, a także rozwijanie kreatywności plastycznej. Uczniowie w trakcie zajęć wykonali sowy z papieru, bibuły oraz materiałów do recyklingu.