Nowe osiągnięcie w naszej szkole:
Krzysztof Miłoń kl. 5b: finalista
Jan Klimas kl. 5b: finalista
Konkurencja: XXVII Konkurs Wiedzy Biblijnej
Okręg: krajowy
XXVII Konkurs Wiedzy Biblijnej - krajowy
Zapraszamy
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 6
Konkurs "Kocie sprawki"
1 marca 2022 uczennice kl. 2a: Roksana Hardzina, Gaja Lorek i Iga Walkowicz uczestniczyły w wernisażu konkursu plastycznego KOCIE SPRAWKI zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie.
Podczas imprezy Organizatorzy podkreślali wysoki poziom prac naszych laureatek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!11
BĄDŹ ECO – SEGREGUJ ODPADY
28.02.2022r. klasy 4b, 7c, 8a i 8b uczestniczyły w spotkaniu online „Bądź Eco – segreguj odpady” przygotowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie Filia w Oświęcimiu. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom korzyści płynących z segregacji odpadów oraz zagrożeń związanych z jej brakiem. Zajęcia kształtowały postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne i wzmacniały edukację ekologiczną w szkole.
Ostatki w klasie 1a
- 28 lutego w klasie 1a odbyła się zabawa ostatkowa. Jak ostatki, to ostatki. Zabawa płynęła jak Niagara. Tańce, hulanki i swawole :) a do tego pełno uśmiechów ikolorowych strojów.M. Kumańska
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 5
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 4
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 3
Nowy cennik wynajmu hali
Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowy cennik wynajmu pomieszczeń hali sportowej.
Szczegółowe informacje w zakładce > sport > hala sportowa.
Obóz sportowy Zakopane
- Dzien 2
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 1
Zabawa karnawałowa 2b
- W klasie 2b odbyła się Zabawa Karnawałowa, na którą uczniowie przygotowali piękne stroje, a ponieważ był to również Tłusty Czwartek, to dodatkową atrakcją były pyszne pączki z nadzieniem różanym. Wszyscy wesoło się bawili.B. Dudek
Pączkowanie dla Afryki.
- Tradycyjnie co roku bierzemy udział w akcji pączek dla Afryki.
W tym roku uzbieraliśmy 1070 zł. Dochód zostanie przeznaczony na misje w Gabonie.
Podziękowanie
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.
Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat.
Dbajmy o nasz polski język !!!!
Joanna Maciejowska
Jolanta Paluch
W ŚWIECIE LEMA
Stanisław Lem był najważniejszym polskim pisarzem powojennym. Był wielkim wizjonerem. Wiele jego wizji sprawdziło się, sprawdza się lub dopiero się sprawdzi. Był twórcą wszechstronnym - zajmował się nie tylko literaturą, ale także filozofią, medycyną, techniką, fizyką, futurologią. Fascynacja przyszłością zaowocowała wieloma dziełami w nurcie fantastyki naukowej, w których polski pisarz ukazywał m.in. niewiarygodny rozwój technologii i opisywał spotkania z istotami pozaziemskimi. Jego utwory przetłumaczono na 40 języków; do dziś są one uznawane za perły światowej literatury. Najpopularniejsze dzieła: „Bajki robotów”, „Solaris”, „Cyberiada”, „Austronauci”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Opowieść o pilocie Pirxie”, „Powrót z gwiazd”.
Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku. Oto jak Stanisław Lem przewidział przyszłość, w której żyjemy.
Kilka z najbardziej niezwykłych przepowiedni Lema
E-booki i tablety - Stanisław Lem to prawdopodobnie pierwszy autor science fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już w powieści "Powrót z gwiazd", W tej samej powieści Lem przewidział również popularność audiobooków, choć sam wolał nazywać je lektonami.
Joanna Maciejowska
Jolanta Paluch
Relacja z eMotion Dance Festival
W dniu 6 lutego 2022 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu odbył się pierwszy od ponad 30 lat ogólnopolski turniej tańca towarzyskiego. Organizatorem eMotion Dance Festival była eMotion Dance Academy z Oświęcimia wraz z SP 8, a realizatorem CeA Grupa.
W turnieju rywalizowało około 300 tancerzy (par i solistów) w grupach wiekowych od 9 lat do kategorii senior. Przez cały dzień pełna widownia mogła podziwiać zmagania turniejowe, a także pokazy grup tanecznych, występu Mistrzów Polski osób niepełnosprawnych i pierwszej próby Seniorskiego Tanecznego Pierwszego Kroku.
Honorowy Patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Oświęcim, którego obecność uświetniła wieczorną galę.
Pozytywny odbiór uczestników, widzów, sponsorów i władz miasta, zachęcił organizatorów do przeprowadzenia kolejnej edycji w dniach 21-22 maja 2022 roku.
Autorem zdjęć jest Pan Jacek Galewicz WJAMM Photo
18
Zabawy Walentynkowe Świetliczaków
- Z okazji Walenynek, Świetliczaki wzięły udział w zajęciach plastyczno- literackich pod hasłem "Walentynkowe zabawy".
Zabawy te polegały na napisaniu każdemu z uczestników, na papierowym serduszku czegoś miłego.
Dzieci w czasie zajęć walentynkowych redagowały i pisały życzenia dla bliskich osób na własnoręcznie wykonanych kartkach walentynkowych.
Była to wspaniała okazja do integracji grup świetlicowych.I. Kłoda
D. Smyczyńska